În acest weekend am jucat returul fazei unu la categoria U16 masculin. Echipa noastră a disputat pe teren propriu etapa a treia împotriva CSS Târgoviște (82-79). Jocul disputat duminică, 7 decembrie la ora 17:00, a adus o victorie extrem de muncită pentru această generație. Pe terenul de baschet al Sălii Polivalente din Blejoi băieții noștri au înfruntat o echipă cu o talie solidă care nu s-a lăsat învinsă ușor.
Meciul a fost unul disputat la linia de libere în proporție de peste 20%, echipa noastră marcând în total 27 de libere din totalul punctelor acumulate în cele 4 sferturi și jumătate. Jocul a avut nevoie de o sesiune de 5 minute extra pentru a fi departajat (18-12, 20-20, 16-21, 18-19, 10-7). Cu toate că am reușit să îi dominăm ofensiv constant, sfertul final al jocului ne-a lăsat fără avantaj, iar asta ne putea costa mult în lupta pentru calificare în faza viitoare.
Lotul pentru acest joc a fost compus din Răducanu M. (8, 2x3p), Mihai D. (15, 3x3p), Măsală S., Goldschmidt E. (3), Cojanu D. (6, 1x3p), Iova T., Argăseală F. (3), Sandu O. (5), Bănică S. (6), Pelin M. (3), Burtea D., Udrea R. (32). Alături de ei, pe banca tehnică au fost Rasty D. și Mitrea B. Îi felicităm pentru reușită și efortul depus și le urăm succes în returul contra CSM BBA Petrolul Ploiești, meci care se va disputa anul viitor.
