Weekendul anterior, 12-14 decembrie, sportivii noștri au fost convocați la mai multe acțiuni în care fiecare posesie de atac a contat enorm. Trei zile în care mai multe categorii din club au pornit spre jocuri tari fie pentru a testa ce au învățat nou, fie pentru a își demonstra valoarea sau a se califica în etapele superioare. 10 meciuri la foc continuu ne-au ținut cu sufletul la gură pe tot parcursul zilelor.
Generația 2009 antrenată de Alex Ruban a terminat prima fază a CN U18, obținând victoria în confruntarea cu FC Argeș pe teren propriu. După un tur detașat la 50 de puncte, băieții noștri se întorc acasă cu un retur entuziast și un avans de peste 30 de puncte.
Băieții născuți în generația 2010 au pornit de vineri la drum pentru a cuceri competiția de 3×3 organizată de Universitatea ,,Valahia” din Târgoviște. Un eveniment dedicat baschetului 3×3, unde performanța sportivă și fair-play-ul se întâlnesc firesc. În prima zi au trecut fără probleme de faza grupelor, urmând ca sâmbătă să învingă în semifinale echipa reprezentantă a CSM Ploiești. Etapa finală a fost cu una dintre echipele gazdă, echipă cu care ne-am întâlnit de încă două ori în jocurile anterioare din CN U16 (5×5). Deși meciul a fost strâns pe final, băieții noștri reușesc să rămână vicecampioni în această competiție, fiind prima cupă oficială în sportul de 3×3 pentru această generație.
Dimitris Rasty și Bogdan Mitrea au plecat cu sportivii născuți 2011 și 2012 la turneul al patrulea din CN U15. Chiar dacă aici s-a câștigat doar un meci din cele trei jucate, ne declarăm mulțumiți de progresul lor ambele meciuri învinse fiind jucate chiar în aceeași zi competițională. Victoria cu Sfântu Gheorghe ne menține pe o poziție favorabilă în parcursul competițional.
Mezinii clubului, generația 2014-2015, au participat în weekend la al doilea turneu din Campionatul Regional. Victoriile obținute cu Elite Baschet și Isports Ploiești ne-au ridicat moralul și confirmat că pașii pe care îi urmăm sunt buni. Dan Constantin a fost alături de ei și a condus formația în ambele partide câștigând detașat cele două jocuri.
Weekendul a fost plin și pentru latura feminină a clubului. Sâmbătă echipa de minibaschet s-a deplasat la Pitești pentru două jocuri câștigate detașat și pentru o deplasare în care vor rămâne doar amintiri frumoase pentru toate fetele care au participat. Duminică adăugăm la lot și generația 2013 care impresionează cu încă două victorii, primul meci reușind să ne urce pe locul secund în grupă.
Pe lângă cele 10 jocuri de 5×5 care s-au ținut weekendul precedent, generația 2010 surprinde cu un trofeu impresionant la o săptămână după victoria emoționantă împotriva CSS Târgoviște. Îi felicităm pe toți pentru rezultatele obținute și le dorim mult succes în continuare, totodată le urăm o vacanță plăcută și sărbători frumoase alături de cei dragi.
