Sâmbătă clubul nostru deschide sezonul competițional cu o întrecere în competiția U18 masculin pe teren propriu, în Sala Polivalentă Blejoi. Echipa noastră câștigă într-o manieră relaxată meciul contra FC Argeș Pitești, echipă cu care ne-am întâlinit și în prima faza de competiție. Victoria s-a preconizat încă din prima repriză când echipa noastră s-a distanțat la peste 20 de puncte diferență. Lucrurile s-au schimbat în a doua jumătate, dar nu cât șă ne pună în pericol scorul final. Lotul folosit de Alex Ruban la această etapă Baștină L., Duță M., Alexandru V., Bocșan L., Ilie A., Ioan L., Marcu A., Iova T., Nicolae A., Ivan M.

Tot în ziua de sâmbătă la Sala de sport Păulești, generația 2014-2015 masculin câștigă două jocuri din două în competiția regională. Adversarii, A Solaris Sporting Club și Isports Ploiești au jucat bine, dar echipa noastră s-a impus în fiecare sfert menținând avansul față de ei. Astfel, echipa noastră înscrisă la această categorie ocupă prima poziție în grupă.
Concomitent cu echipele masculine, la categoria minibaschet feminin am condus detașat două meciuri în Sala Polivalentă Odobești. Victoriile au venit în urma muncii pe care antrenorii o depun săptămânal cu sportivele noastre. Fetele au reușit rezultate deosebite, marcând peste 60 de puncte pe meci și reușind diferențe de peste 30 de puncte în ambele partide. Surprizele meciului au fost că tot colectivul a reușit să înscrie în ambele partide.

Duminică ne-am întors la Ploiești pentru returul contra CSM-CSS-BBA-Ploiești. Meciul disputat în Sala Olimpia a fost unul intens cu suișuri și coborâșuri pentru ambele echipe. Surpriza la acest meci a fost Eric Goldschmidt care a marcat 4 coșuri din spatele semicercului de 3 puncte din 5 aruncări și înscrie 23 de puncte pentru echipa noastră. Înfrângerea la 16 puncte se datorează unei lipse de atenții pe parcursul jocului. Băieții termină faza 1 cu 2 victorii și 2 înfrângeri, reușind să se califice în eșantionul superior alături de Slam București, CSU Știința București și CSU ASE București. Primul meci fiind contra CSU ASE în deplasare.

Le urăm tuturor mult succes în noul an și îi felicităm pentru efortul depus weekendul anterior! Le mulțumim tuturor părinților care ne susțin, dar și partenerilor și sponsorilor clubului! Vă promitem aceeași implicare pe care ați găsit-o până acum!
